O FIRMIE

 

STRZECHA

 

GALERIA

 

KONTAKT


Dachy z trzciny
35 cm warstwa trzciny zapewnia taki sam poziom izolacji termicznej jak dach pokryty dachówką ceramiczną i izolowany watą szklaną. Fachowcy polecają krycie dachu strzechą z trzciny wodnej. Średnio takie poszycie dachowe wytrzymuje 60 lat, a w sprzyjających warunkach atmosferycznych nawet do 100 lat.
Dach z trzciny ma właściwości termoizolacyjne oraz dźwiękochłonne. W domu pokrytym trzciną latem panuje przyjemny chłód, zimą zaś warstwa trzciny stanowi dobry izolator. Trzcinowe poszycie dachowe jest także wodoszczelne (kilka dni obfitych ulew lub topnienie śniegu powoduje, że woda wnika w poszycie max na 5 cm).
Najważniejszą zaletą strzechy jest jej trwałość - takie pokrycie może wytrzymać 60, a nawet 100 lat. Mniejszą żywotność mają jedynie części szczególnie narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych - jak okap, wgłębienia na łączeniach oraz części zacienione.

Surowiec
Do układania strzechy używa się specjalnych gatunków trzciny, jednorocznej, długiej, cienkiej, o słomkowym kolorze i dużej zawartości krzemionki, która nadaje roślinie twardość i powoduje jej zgrubienie. Zwiększona ilość tej substancji wytwarza się w czasie dojrzewania, w dolnej części łodygi (w knowiu). Właśnie te wzmocnione końce tworzą zewnętrzną powierzchnię dachu.

Na jaki dach?
Strzecha naturalna jest ciężka. m2 waży ok. 50 - 75 kg, tyle samo, co dachówka ceramiczna, wymagana jest, więc odpowiednio wytrzymała konstrukcja dachowa - w przeciwnym wypadku po upływie kilkunastu lat konstrukcja "siada". Układa się ją na dachach o spadku połaci minimum 35°, im dach bardziej stromy, tym trwalszy.

Technika
Trzcinę układa się luźno lub w postaci snopków, najpierw na okapie. Długość wiązki powinna się wahać od 140 do 200 cm, a obwód 30 cm od podstawy wynosi 60 cm. Snopki mogą być przywiązywane drutem bezpośrednio do łat leżeć między łatami, a przyciskającymi je prętami albo mogą być przytwierdzane do łat pośrednio, za pomocą przechodzących przez snopki poziomych prętów. Na jeden m2 trzcinowego poszycia dachowego wchodzi średnio do 12 snopków trzciny. Poszycie przytwierdza się do dachu za pomocą drutu. Snopki ułożone kłosem w górę dają równą połać dachową. Kalenicę wykańcza się trzciną, wrzosem, darnią, mchem lub ceramiką i wzmacnia parami skrzyżowanych drewnianych krótkich żerdzi albo siatką metalową w pokrywie PCV. Na dachu pokrytym strzechą nie instaluje się rynien, za to poszycie należy wysunąć możliwie daleko. Jednak wokół domu dobrze jest wykonać pod okapem opaskę z drobnych kamyków, dzięki którym woda będzie swobodnie wsiąkać do drenarki.

Ochrona przed pożarem
Na rynku jest wiele różnorodnych impregnatów, które zabezpieczają trzcinowe poszycie dachowe przed grzybami oraz ogniem. Żeby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się ognia do wiązania trzciny używa się drutu chromoniklowego, który nie ulega działaniu wysokich temperatur, co przy pożarze nie pozwala na rozluźnienie trzciny, a tym samym utrudnia dostęp tlenu tworząc z warstwy trzciny czasową zaporę dla ognia. Dodatkowym zabezpieczeniem dającym prawie 100% gwarancję jest izolowanie od wewnątrz trzcinowego poszycia dachowego wełną mineralną, wata szklaną lub płytą gipsową ogniochronną. Największe niebezpieczeństwo zapalenia występuje przy kominie, który powinien być obrobiony blachą. Na budynku z dachem ze strzechy powinno się zamontować instalację odgromową.
 

 
 

 

 
 

ul. Królowej Jadwigi 5    89-932 Brusy    tel. 0 52 / 398 30 82    info@strzecha.com.pl